Nejlepší doba pro aplikaci piercingu

Na kdy si mám domluvit vaší návštěvu u sebe doma?

Není žádné období v roce, kdy by nebylo možné provést piercing. To záleží spíš na vašich plánech do budoucna s ohledem na hojení piercingového kanálku.

Proto bude vhodnější otázku trochu přeformulovat:

Kdy se mám vyvarovat aplikaci piercingu?

Tady už bude odpověď obsáhlejší. Je totiž především důležité zhodnotit vaše plánované aktivity s ohledem na průběh hojení nového piercingu.

Rozhodně nedoporučujeme pořizovat si piercing před outdoorovou dovolenou, kde budete například trávit týden na vodě a je vysoce pravděpodobné, že se namočíte a nebudete mít možnost piercingový kanálek ihned vydezinfikovat. Také by se do čerstvé ranky neměly dostat nečistoty například v podobě zrn písku z pláže u moře, atd.

V těchto případech je samozřejmě možné riziko výrazně snížit zakrytím šperku voděodolnou náplastí, případně dezinfekcí po každém namočení ve vodě. Obojí však prodlužuje dobu hojení, a proto doporučujeme naplánovat si aplikaci až po plánované dovolené nebo po prázdninách.

Zrovna tak by na čerstvý piercing nemělo příliš svítit slunce. Rozhodně proto nedoporučujeme například opalování s novým piercingem v pupíku. Slunce sice nezpůsobí infekci, ani neprodlužuje hojení, ovšem způsobuje tvorbu tmavého pigmentu ve vaší pokožce. Při opalování čerstvé kůže proto dojde k jinému opálení, než u starší kůže. Na tomto principu vznikají viditelné jizvy. Toto zbarvení ovšem po pár měsících vymizí, a to především během zimy.

Procesu hojení také škodí nadměrné pocení v kombinaci s nedostatečnou hygienou. Ničemu nevadí, když budete nadále provozovat váš oblíbený sport. Nezapomeňte však po každém sportovním výkonu na sprchu, nejlépe v kombinaci s běžným oplachem piercingu ve slaném roztoku. Problematičtější to ovšem může být například na různých táborech, soustředěních, a podobně. Zde nemusí být příležitost dát si po každé sprchu. Pak se vám na kůži začínají přirozeně množit bakterie a hrozí tak zanesení infekce do piercingového kanálku.

Vzhledem k tomu, že většinu popisovaných problematických aktivit butete nejspíš provozovat přes léto, tak doporučujeme aplikaci na podzim, nebo v zimě. V případě aplikace na jaře nebo v létě budete mít s péčí o piercing více starostí. Proto pokud po piercingu hodně toužíte a nechce se vám čekat, tak jeho aplikaci ve většině případů nemusíte odkládat. Jen se musíte smířit s nějakou tou péčí navíc.

Obecně doporučujeme raději péči přehánět, než podceňovat. Riziko infekce a dalších komplikací za to většinou nestojí. Pokud ovšem podchytíte případnou infekci hned v začátku, piercing ihned vydezinfikujete a zvýšíte další péči, tak se také nejedná o žádný velký problém.

Uvědomte si ale, že nadměrné použití dezinfekce zpomaluje hojení. Některé dezinfekce mohou proces hojení na několik dnů úplně zastavit, protože zničí nové buňky na povrchu rány. Vyvarujte se proto především přípravkům s obsahem peroxidu vodíku. Ovšem ani jodové dezinfekce s obsahem alkoholu nejsou ideální. Proto dezinfekci těmito prostředky provádějte až ve chvíli, kdy pozorujete příznaky infekce (zarudnutí, otok, hnis, bolestivost). Pokud tyto příznaky nemáte, pak piercing oplachujte pouze vodou a 1x nebo 2x za den slaným roztokem. Ten vyrobíte rozpuštěním dvou špetek soli v malé skleničce vlažné vody (100 ml). Nezapomínejte také, že váš nový piercing by měl být po většinu dne v suchu.