Odhalení piercingu na letišti

Představte si situaci: Jste na letišti, procházíte bezpečnostním rámem a rám vás vypípá. Jediný kovový předmět je váš piercing na intimních místech. Bezpečnostní kontrola na letišti už jde k vám…

Může se to opravdu stát?

Odpověď není zdaleka tak jednoduchá. Pojďme to trochu rozvést.

Bezpečnostní kontroly na letištich, v jaderných elektrárnách, některých státních institucích, nebo jiných důkladně zabezpečených místech využívají detektor kovových předmětů v podobě rámu, kterým musíte projít. V některých případech je tento rám ještě sofistikovanější. Musíte v něm zastavit a mechanické rameno vás proskenuje.

Ve všech popsaných případech se každopádně jedná o detektor na principu elektromagnetického pole. Snadno proto dovede odhalit kovové předměty, ovšem plast před ním zůstane ukrytý. Během kontroly ale není žádoucí vás vysvléknout z kalhot s kovovým knoflíkem a zipem, ani z košile nebo saka s kovovými knoflíky. Proto takové zařízení detekuje kovové předměty až od určité velikosti. Teď tedy můžete jásat – váš piercing nejspíš nebude větší než například zip poklopce u kalhot. Pokud ovšem nosíte kovové šperky abnormálních rozměrů, nebo ve velkém množství, přeci jenom tady prostor k obavám z odhalení zbývá.

V případě snahy ukrýt piercing bradavek je to o něco komplikovanější. Občas se používají již zmiňované sofistikovanější detekční rámy s pohyblivým ramenem. Ty dovedou skenovat konkrétní části vašeho těla. Zatímco na oblast rozkroku je tolerance kvůli zipu nebo knoflíku větší, na oblast krku a hrudi je tolerance nižší a přístroj dovede detekovat i drobný řetízek, nebo právě piercing bradavek. Podobnou citlivost má tento přístroj na oblast zad, hlavy, rukou, stehen i lýtek. Naopak bývá tolerantní v místech rozkroku a také bot.

Úplně v klidu můete být s plastovým piercingem, případně při průchodu běžných detekčních rámů i s kovovým piercingem běžných rozměrů. Nad sundáním piercingu se pak zamyslete v případě průchodu detekčním skenerem, který poznáte podle pohyblivého ramene, které se kolem skenované osoby pohybuje v půlkruhu. Zrovna tak může být váš šperk odhalen ručním detektorem kovu v případě, že vás rám vypípá a ochranka bude chtít zjistit co se děje. Ovšem jak už bylo napsáno výše: v oblasti rozkroku bývá kovový zip kalhot a detektor není natolik přesný aby odlišil zip od piercingu.

Jinak tomu bude v případě lékařského rentgenového vyšetření. Rentgen se běžně pro detekci kovu nepoužívá především z důvodu dlouhodobého vystavení obsluhy rentgenovému záření. Proto je využíván převážně v lékařství, případně pro detekci obsahu vašich zavazadel.

Každpádně při použití rentgenu nemáte prakticky šanci svůj šperk ukrýt v případě, že se nachází v rentgenované oblasti. Při rentgenu kolene nebo předloktí tak nejspíš nic neodhalíte. Ovšem rentgen pánevní nebo hrudní oblasti toho může odhalit víc než byste chtěli. Běžnou praxí na RTG odděleních je ovšem rentgenování příslušných partií bez oblečení. Proto je pravděpodobné, že by k odhalení stejně došlo dříve, než vůbec vznikne nějaký rentgenový snímek.

Pokud si ale nejste jistí a je váš piercing plně zahojený, můžete těsně před kontrolou navštívit toaletu a šperk si sundat. Jakmile projdete kontrolou, opět si jej na další toaletě nasadíte. Pokud si ale šperk sundáte na delší dobu, riskujete, že se piercingový kanál uzavře a šperk pak už nebude možné dát zpět.