Odstranění piercingu

Bude možné můj piercing bezpečně odstranit, aniž by po něm zůstaly nějaké následky?

Tuhle otázku by si měl položit každý, než se pro piercing rozhodne. Moc se o tom na internetu nedočtete a tak pro vás píšeme tenhle článek.

Odpověď není tak jednoduchá, jak se může zdát. Je totiž rozdíl, jestli piercing odstraňujete krátce po propíchnutí dané části těla a ještě není úplně zahojený, nebo už je zhojený třeba i několik let a vám se prostě přestal líbit. Pojďme to probrat postupně.

Pokud chcete odstranit piercing jednotky dnů po jeho aplikaci, zpravidla stačí piercing vyndat a dírku po něm propláchnout například vodou se solí, nebo nejlépe jodovou dezinfekcí, například Betadine. Rozhodně nepoužívejte peroxid vodíku, protože se jedná o slabou žíravinu a poškodil by povrch rány po piercingu. Výrazně by se tak prodloužila doba hojení. Pak pravidelně alespoň ráno a večer okolí znovu dezinfikujte. Dezinfekce bude nutná také poté, co se zapotíte, například při sportu. S dezinfokováním pokračujte, dokud bude zřetelná dírka po piercingu. Ve chvíli kdy se otvor uzavře, bude stačit běžná osobní hygiena.

Pokud piercing vyndáte během prvního dne po aplikaci, otvor se uzavře prakticky okamžitě a budete s tím mít minimum starostí. Bude to podobné, jako zhojení ranky například při odběru krve.

Po týdnu od aplikace piercingu už bude záležet o jaký piercing se jedná, kde je umístěný. Můžeme se bavit o řádu hodin, ale i dnů nebo týdnů. V této fází je zvýšené riziko infekce, protože vpich je již částečně zhojený. Ne však úplně, a proto se může vpich z obou stran uzavřít malým stroupkem a nebude možné jej zevnitř dezinfikovat. Proto doporučujeme počkat na úplné zahojení piercingu, nebo stroupek odmývat vlažnou slanou vodou. Každopádně je nutné dbát na zvýšenou hygienu stejně, jako po aplikaci piercingu. A to až do doby, než vpich po piercingu přestane tvořit stroupek a uzavře se.

Pokud se chcete zbavit plně zhojeného piercingu, bude nutné bezprostředně po jeho odstranění provést dezinfekci po celé délce vpichu. K tomu můžete využít libovolný dezinfekční roztok. Následně doporučujeme krýt místo náplastí alespoň po dobu jednoho týdne, nebo do úplného uzavření vpichu, aby se sem nedostaly nečistoty. Doba do uzavření vpichu je dost individuální.

Především ale záleží na umístění piercingu. V některých tkáních se uzavře v řádu hodin, někde se ale neuzavře nikdy. Obecně platí, že čím je délka vpichu kratší, tím je uzavření rychlejší. Výjimku ovšem tvoří místa, kde došlo k propíchnutí pouze tenké vrstvy kůže, například piercing uzdičky penisu, zvaný Frenum. V uzdičce zpravidla zůstane dírka po vpichu trvale.

Další problematickou partií jsou chrupavky (nejčastěji nos a ucho), které se dovedou zhojit jen částečně. Dírka se uzavře, nebude tedy průchozí, ovšem místo po piercingu bude stále rozpoznatelné.

Ve většině ostatních případů, kdy piercing procházel tukovou tkání (například pupík nebo stydké pysky), je šance na úplné zahojení hodně vysoká. Na kůži ovšem může zůstat drobná jizva, jejíž zmizení trvá několik let. Pro rychlejší zmizení případné jizvy je nutné vyvarovat se opalování na slunci. Mladá kůže, kterou poznáte podle růžového zbarvení, je velmi citlivá na sluneční záření a získala by tak jinou barvu, než starší kůže v okolí.

Pokud piercing prochází doře prokrvenou tkání, je hojení rovněž výrazně rychlejší. Typicky se jedná o bradavky, klitoris, nebo žalud. V těchto případech dochází k uzavření vpichu v řádu jednotek nebo desítek hodin. Vzhledem k rychlosti uzavření vpichu je ale nutné nezanedbat dezinfekci a udržovat místo v suchu. Rozhodně není ideální, pokud si vyndáte piercing z bradavky ráno, pak celý horký letní den pracujete někde v horku, potíte se a večer po příchodu domů už nebude dezinfekce možná protože se vpich uzavřel. Pravděpodobnost zanesení infekce je proto dost vysoká. Doporučujeme piercing vyndat večer před spaním a zakrýt něčím lehkým a prodyšným.

Dezinfekce po vyndání piercingu je velmi důležitá, protože pokud dojde k uzavření infikovaného vpichu, vzniká zánět uvnitř těla a hnis nemá kam odtékat (vpich se mezi tím uzavřel). Vznikne tak bolestivý absces. Pokud s abscesem zajdete k lékaři, ten provede skalpelem drobný řez a hnis vymačká, následně vydezinfikuje a umístí drén pro odtékání hnisu. Po pár dnech následuje kontrola, další dezinfekce vnitřku abscesu a odstranění drénu. Odvážnější jedinci zvládnou naříznutí a vyčištění sami, ale je to opravdu jen pro silné povahy. Pokud piercing po jeho vyndání nebudete dezinfokovat, hrozí vám třeba toto:

Samozřejmě je také možné celý proces hojení piercingu výrazně urychlit díky prostředkům plastické chirurgie. To vás ovšem bude něco stát.