Péče o piercing

Jak se mám o svůj piercing správně starat?

U nového piercingu je nutná zvýšená hygiena. Vyvarujte se veřejným koupalištím, válení na písčité pláži a podobně. Dokud nebude vpich správně zahojený, pravidelně jej oplachujte slanou vodou. Do jednoho hrnku vlažné vody přidejte dvě lžičky soli a důkladně rozmíchejte. Piercing namáčejte, dokud se neodmočí nažloutlý stroupek, který vzniká v průběhu hojení. To dělejte ráno a večer, dokud se stroupek nepřestane tvořit. V této fází šperk nevyndavejde, ani s ním zbytečně nepohybujte uvnitř rány. Pro jistotu jej můžete přelepit prodyšnou náplatí.

Když přestane v místě vpichu vznikat nažloutlý stroupek, máte nejdůležitější fázi hojení za sebou. Ještě alespoň dva týdny oplachujte vpich jedenkrát denně slanou vodou nebo vodou s mýdlem. Touto dobou se začíná tvořit kůže po celé délce vpichu. Nemáte tedy už otevřenou ránu na těle, ovšem její přirozené pokrytí pokožkou ještě chybí. Dbejte tedy stále zvýšené hygieny, případně můžete pokračovat s oplachy slanou vodou.

Doba růstu pokožky uvnitř piercingového kanálku je hodně individuální, pohybuje se v rozsahu týdnů až po celý rok. Tato doba je především závislá na délce kanálku, na místě a prokrvení okolní tkáně.

I když už máte piercingový kanálek zahojený, uvědomte si, že mu nesvědčí dlouhodobé vystavení vlhkosti a infekčnímu prostředí. Pokud tedy například jedete na týden na vodu a celý týden proprší, k tomu se párkrát cvaknete, tak byste měli opět začít více pečovat o váš šperk. Přestože je již zcela zahojený, mohly by bakterie napadnout kůži uvnitř kanálku. To se projevuje nejčastěji zarudnutím a svěděním. Jako prevenci proto opět začněte šperk každý den oplachovat pitnou slanou vodou, nebo použujte libovolnou dezinfekci na kůži. Do pár dnů od vydezinfikování by měly problémy ustoupit.

Uvědomte si, že piercing tvoří výstupek z vašeho těla, který se může snadno zaháknout například za vlněný svetr, nebo podobné materiály. Proto buďte při oblékání opatrní, především pokud máte piercing v obličeji nebo uchu.