Bolestivost piercingu

Jak moc mě to bude bolet? Dá se to umrtvit?

Odpověď na tyto otázky je hodně složitá. Záleží především na umístění piercingu, průměru piercingové jehly, ale také na vaší citlivosti.

Někteří lidé snáší píchnutí lépe než jiní. Občas se stává, že píchnutí klient necítí vůbec, občas provedený piercing náš klient hodnotí jako velmi bolestivý, přestože se jedná o stejné umístění piercingu. Pro zhodnocení vaší citlivosti se zamyslete, jak snášíte například očkování, nebo odběr krve.

Bolestivost také záleží na průměru vašeho šperku. Čím tlustší jehlu pro jeho umístění musíme použít, tím je vpich bolestivější. Na druhou stranu ovšem platí, že tlustší šperk má menší tendenci k vyrůstání a je odolnější proti vytržení v případě, že dojde k jeho zachycení například za oblečení. Průměr šperku proto dobře zvažte. Jedná se o poměr krátkodobého nepohodlí během aplikace piercingu oproti dlouhodobému komfortu s kvalitním a pohodlným piercingem.

Pokud patříte mezi dárce krve, tak jste se již setkali s jehlami podobného průměru, které se používají na aplikaci piercingu. Oproti tomu u běžného očkování nebo odběru krve se používají jehly tenčí.

Nejtenčí piercing se aplikuje pomocí jehly o průměru 1,2 mm nebo 1,3 mm. Častější rozměr je však větší, na šperky s průměrem 1,6 mm se používá nejčastěji jehla o průměru 1,7 mm. Existují i tlustší šperky, a proto se využívají také tlustší jehly. My však „nováčkům“ doporučujeme použití piercingu o průměru 1,6 mm. Pokud se ovšem hodně bojíte, je možné nejprve aplikovat šperk o průměru 1,2 mm a po jeho zahojení je na většině místech vašeho těla možné dírku rozšířit šperkem o větším průměru bez nutnosti použití jehly. Dlouhodobé nošení šperku s průměrem 1,2 mm však nedoporučujeme.

Největší roli v bolestivosti ovšem hraje umístění piercingu. Pokud je piercing veden pouze skrz kůži nebo kůži a tukovou tkáň, čekejte nejmenší bolestivost. Výjimku ovšem tvoří hodně prokrvené partie, nebo jiná místa, která jsou výrazně citlivější.

Tady jsme pro představu sestavili seznam míst, kam se piercing běžně aplikuje. Seznam je seřazený podle bolestivosti od nejmenší po největší.

  1. Pupík, obočí
  2. Jazyk, nos, ucho, stydké pysky, šourek
  3. Rty, kapucka nad klitorisem, uzdička penisu
  4. Bradavky, klitoris, žalud

Možná přemýšlíte nad umrtvením propichovaných partií. I když to může vypadat jako jednoduché řešení, nedoporučujeme jej.

Je možné použít injekci pro lokální anestezii. To ovšem postrádá smysl, neboť je lepší rovnou danou partii propíchnout piercingovou jehlou, než do vás nejprve píchat injekci pro umrtvení a pak teprve aplikovat samotný piercing.

Jako alternativa k injekci existují různé znecitlivující gely. Jejich cena je celkem vysoká a účinek není stoprocentní. Vpich proto nejspíš částečně ucítíte i s použitím takového přípravku. My žádný takový přípravek nenabízíme, je ovšem běžně dostupný v lékárně. Pokud se tedy bojíte bolesti a můžete trochu investovat, klidně si jej pořiďte. Nezapomeňte však přípravek nanést včas před aplikací piercingu, neboť musí chvíli působit.

Nejčastěji se setkáváme s tím, že si klienti inkriminované místo ledují. Pokud jste ochotni snášet delší dobu ledování oproti rychlému vpichu, stává se led nejdostupnější volbou. Zvažte ovšem nepříjemnost ledování v porovnání s nepříjemností samotného vpichu. Také si uvědomte, že přiložení kostky ledu pouze na pár sekund nebude mít vůbec žádný efekt.